Екологія Херсонщини

<<повернутись       далі >>

Стан повітряного басейну

Незважаючи на відносну високу якість повітряного середовища в місті (особливо в порівнянні з такими промисловими містами України, як Кривій Ріг, Маріуполь, Запоріжжя), на квадратний кілометр території м. Херсона в рік припадає 19 т забруднюючих речовин.

Основний вклад у викиди забруднюючих речовин від стаціонарних джерел вносить АТ„Херсоннафтопереробка”, при діяльності якого в атмосферу надходить більше половини всіх викидів в області - в 2000 році 6028 тон та 87,8 % від викидів стаціонарних джерел м. Херсона. При чому „лідерство” цього підприємства непохитне протягом останніх багатьох десятиріч, незважаючи на різні соціально-економічні пертурбації. Склад забруднювачів повітря, що викидає АТ „Херсоннафтопереробка” такий - вуглеводні, сірководні, сірчаний газ, оксиди азоту, фенол. Іншим важливим джерелом забруднення атмосфери міста є Херсонська ТЕЦ - 232 тони викидів в 2000 році. Це, головним чином, оксиди азоту, сірчаний ангідрид, вуглеводні. До забруднюючих повітря виробництв слід в Херсоні віднести АТ «Херсонські комбайни»(феноли, хромовий ангідрид, луги, формальдегід,, фтористі сполуки тощо), ВО«Дніпро»(сірчана кислота, фенол, хлористоводнева кислота тощо), завод скловиробів (сірчаний ангідрид, луги тощо).

В той же час. аналіз стану атмосферного повітря в м.Херсоні показує, що в останні роки рівень забруднення атмосфери пилом та двоокису сірки майже не змінюється. А от забруднення оксидом вуглецю безперервно збільшується і це пов'язано із зростанням чисельності автомобілів в місті. Середньомісячні концентрації пилу та двоокису сірки в 2000 році спостерігалися на рівні 0,62-0,72 ГПК та 0,09-0,10 ГПК. А окису вуглецю - 0,36-0,45 ГПК. Дещо також зросли середньомісячні концентрації N О 2 в 2000 році 0,89 ГПК проти 0,81 в 1999 році, а також концентрації фенолу — 0,70 проти 0,60, відповідно. Тобто, що стосується середньорічних концентрацій окремих забруднюючих речовин по всьому місту, то назагал по місту вони знаходяться в межах норми. А небезпечними є не середні концентрації забруднювачів в повітрі у всьому місті, а разові в окремих районах.

А тому деякі місця в Херсоні в конкретні моменти часу з точку зору екологічного стану повітря є вкрай небезпечними. Це території деяких виробництв, особливо АТ«Херсоннафтопереробка», та окремі вулиці та площі, де спостерігається велике скупчення автотранспорту. По деяким вулицям та площам міста Херсону в час пік за одну хвилину проходить кілька сотень автомобілів. Саме ці вулиці і площі мають найбільш забруднене повітря обласного центру - пл. Ганнібала, вул. К.Маркса (в районі Центрального ринку), вул. Лавреньова і, особливо, площа Перемоги. На площі Перемоги середньомісячні концентрації двоокису азоту пересічно перевищує ГПК у 1,9 разів, пилу в 1,3 рази і постійно спостерігаються підвищені концентрації двоокису сірки, окису вуглецю та бенз(а)пірену. Це пояснюється не тільки скупченістю автомобільного транспорту, що є результатом прорахунків міських архітекторів - через площу йде по суті єдине сполучення центра міста з великими «спальними» районами - Таврійськими, Північним, Шуменським, а також початок автомобільної магістралі на Миколаїв. На стан повітря тут впливають промислові та транспортні об'єкти, що знаходяться практично поруч меблева фабрика, ВАТ «Херсоннафтопереробка», автобусний парк, залізниця. Як відомо, один тепловоз по кількості викидів еквівалентний 10-15 вантажним автомобілям. Особливо небезпечне тут повітря для здоров'я людей взимку, в холодні безвітряні дні, коли відносно теплі викиди довго знаходяться в приземному шарі. Саме в такі дні спостерігаються максимальні разові концентрації забруднюючих речовин - окису вуглецю — 2,5 мг/м 3 ; двоокису азоту — 0,04 мг/м 3 ; вуглеводню — 2,4 мг/м 3 ; формальдегіду — 0,01 мг/м 3 , двоокису сірки —0,1мг/м 3 .

Дещо іншу картину дає врахування сумарного забруднення атмосфери міста. В багатьох випадках такий аналіз показує про перевищення ГДК. Наприклад, в першому кварталі 2001 року в окремі дні для сполук S О 2 + N0 2 , зафіксовані концентрації, що перевищили ГДК по вул. Залаегерсег в 1,06 – 1,08 разів, по пл. Перемоги від 1,27 до 2,06 разів. Для сполук S О 2 + N02 + СО + фенол по вул. Лавреньова в 1,65 – 1,9 рази, а по по пл.Перемоги в 2,71 - 3,53 рази. А для S О2 + фенол сумарне забруднення на пл.Перемоги перевищує ГДК в 1,01 рази.

Цікаво, що при врахуванні не концентрації окремої речовини, а суми забруднювачів в повітрі, в деякі дні або години забрудненими є навіть паркові зони Херсона, наприклад, парк ім. Ленінського Комсомолу або парк Слави. В той же час, дніпровські плавні в межах міста, Гідропарк, селище Текстильників тощо мають поки що гарантоване чисте повітря протягом всього року.

На жаль, в Херсоні нема прямих спостережень за фотохімічним смогом, але метеорологічні умови міста влітку, характер хімічного забруднення та візуальні спостереження авторів в деяких районах міста вказують на наявність цього вкрай небезпечного для здоров'я людей явища. Фотохімічний смог утворюється при температурі повітря більше 30?С, при мовній відсутності вітру, низькій вологості та високій забрудненості повітря, в першу чергу, вуглеводнями та окисів азоту. Такий смог є результатом фотохімічних (під впливом сонячної радіації) ефектів, в результаті яких утворюється атомарний кисень і ціла низка шкідливих сполук, найбільш небезпечні з яких озон, озоніти вуглецю та пероксиацилнітрати. При фотохімічному смогу спостерігається поява блакитної димки або тумана на вулицях та площах міст. Озон, як дуже сильний окислювач, в умовах високої концентрації, по своїй токсичності перевершує ціанисті сполуки та чадний газ. Стандартами Всесвітньої організації охорони здоров'я встановлені ГДК озону в повітрі 100 мкг/ м 3 . На погляд авторів, в деяких районах міста, особливо в окремі літні години на площі Перемоги, ці ГПК перевищені. Високі концентрації цього газу, а також його похідного - озоніту вуглецю негативно впливають на дерева та інші рослини. Для людини довге перебування в повітряному середовищі, насиченої озоном, озонітами та пероксиацилнітратами приводить до захворювань органів дихання.

Отже при загальному невисокому середньому забрудненні повітря в місті, окремі райони мають небезпечний вміст в повітрі двоокису сірки, окису вуглецю та бенз(а)пірену, продуктів фотохімічного смогу. Концентрація забруднювачів зростає до небезпечної межі в окремі години та дні, коли стоїть безвітряна погода.

<<повернутись       далі >>