Екологія Херсонщини

<<повернутись       далі >>

Стан ґрунтів міста

Двохсотлітня активна діяльність людини в місті не могла не вплинути на його ґрунти. На урбанізованих територіях людина стала важливим, якщо не головним, фактором ґрунтоутворення. Для фунтів міст характерні гак звані техноземи - ґрунти, що створені людиною в процесі або рекультивації порушених ділянок або при активній господарській діяльності - будівництві житла, промислових будівель, систем комунікацій, інших споруд. Техноземи частково наслідують властивості зональних ґрунтів (в випадку Херсона - темно-каштанових та алювіальних ґрунтів заплав), а частково вони мають інші непритаманні таким ґрунтам властивості, формуються під впливом людської діяльності. Ступінь перетворення зональних ґрунтів в техноземи залежить в загальному випадку від часу експлуатації території міста. Зокрема, в Херсоні найбільш перетвореними є ґрунти історичного центру міста, найменш - приміських селищ та зон паркових насаджень. Ґрунти найстаріших парків міста - є повнопрофільними і мають всі ознаки зональних темно-каштанових.

Ґрунти міста Херсона, як взагалі ґрунти інших міст, інтенсивно забруднюються. Причиною цього є велике скупчення автомобільного транспорту, виробництв, а т акож специфічний вітровий режим території міста, який сприяє осадженню забруднювачів із повітря на поверхню ґрунту. Іншим джерелом хімічного забруднення є витоки каналізаційних вод та ґрунтові води. Специфічною особливістю ґрунтів міста є наявність не тільки хімічного забруднення, а й забруднення будівельним с міттям (бетон, цегла, скло, кераміка тощо). Останні на загал хімічно інертні речовини, але дуже впливають на механічні та фізичні властивості ґрунтів, які визначають в значній мірі їх родючість. Ґрунти районів новобудов Херсона (зокрема, |і Таврійських житлових масивах) характеризуються інтенсивним забрудненням за лишками будівельних матеріалів. Частка залишків будівельних матеріалів в грунтах до сягає 50 %.

Але найбільш небезпечним є хімічне забруднення ґрунтів, тому що вони є джерелом вторинного забруднення повітря, поверхневих вод, рослин. Висока кількість днів з вітрами в Херсоні приводить до наднормативної запиленості повітря, що до речі є звичайним для степової зони України, 3 поверхні ґрунту в приземні шари повіт ря видувається велика кількість токсичних речовин, зокрема важких металів, окислів сірки та фенолів. Частково, в берегових зонах, ці забруднювачі попадають і на поверхню річок.

Ґрунтові забруднювачі легко вимиваються та розчиняються дощовими водами, при снігорозтаванні, поливах та змиваються в зливову каналізацію, яка практично без попередньої очистки попадає в водойми, що оточують Херсон - Дніпро, Кошову, Вірьо вчину. З цими водами, крім важких металів, нафтопродуктів, окислів сірки, азоту , фосфору, можуть бути скинуті розчини кухонної солі, яка інколи використовується комунальними службами як засіб боротьби із ожеледдю.

Дуже небезпечним є попадання забруднювачів, особливо важких металів, з ґрунту в рослини та тварини, а потім, з продуктами живлення, в організм людини. Наявність в Херсоні великих площ зайнятих присадибними ділянками, дач в межах міста, випас великої рогатої худоби безпосередньо в паркових та плавневих зонах, на узбіччях автомобільних магістралей приводить до інтенсивної міграції забруднювачів з ґрунту в продукти живлення - овочі, фрукти, молоко. Дані про стан забруднення ґрунтів в місті Херсон в порівнянні з сільськогосподарськими угіддями щодо вмісту головних металів в херсонських ґрунтах вказують на те, що місто є г еохімічною аномалією. Вміст важких металів на території безпосередньо Херсону є набагато більший, ніж в ґрунтах прилягаючих сільськогосподарських районів та взагалі в порівнянні з ґрунтами Херсонщини;. Головним джерелом важких металів в грунтах є автомобілі та деякі виробництва. І хоч по всім точкам спостережень їх вміст менший ніж ГДК, все ж, враховуючі міграційні можливості важких металів, небезпека існує.

Але в місті є райони де вміст важких металів більший ніж ГДК. Це насамперед міське звалище та ґрунти вздовж автомобільних доріг. Останні насичені свинцем та нафтопродуктами (бензином, маслами, дизельним паливом тощо).

Слід також відзначити, що, в зв'язку з високим рівнем ґрунтових вод на значній території міста, в ґрунтах йдуть досить інтенсивні процеси засолення. Окрім того, іншим джерелом солей в придорожніх грунтах, може бути високо мінералізовані розчини, які утворюються на дорогах та тротуарах взимку, коли використовують кухонну сіль для боротьби з ожеледдю.

Отже штучні техноземи міста Херсона слід віднести до помірно забруднених грунтів, за винятком окремих ділянок, де забруднення є помітним фактором сучасного ґрунтоутворення. А саме, дуже забрудненими є звалища, в т.ч. міське, та узбіччя доріг.

<<повернутись       далі >>