Микола Васильович Гоголь

У 2009 році виповнюється 200 років від дня народження письменника

Ілюстрації до збірки "Вечори на хуторі поблизу Диканьки"

На головну сторінку сайту

Вернісаж - перша сторінка

"Николай Гоголь - самый необычный поэт и прозаик, каких когда-либо рождала Россия"

Володимир Набоков

"Сейчас прочел Вечера близ Диканьки. Они изумили меня. Вот настоящая веселость, искренняя непринужденная, без жеманства, без чопорности. А местами какая поэзия! Какая чувствительность! Все это так необыкновенно в нашей нынешней литературе"

Олександр Пушкін

Є легенда, за якою Микола Гоголь народився прямо у степу на повозці, яка застряла в березневих коліях. Мабуть, у цьому є сенс, бо, майже, чи не все життя письменник провів у дорозі. У нього ніколи не було своєї сім"ї, тому Гоголь був дуже відданий своїм батькам та сестрам. Навчаючись в Ніжинській гімназії його знання були відмічені як "добрі", "дуже добрі", а з деяких предметів "перевершені".

Микола Васильович мріяв про службу в Петербурзі, але державного службовця з нього не вийшло і з 26 років Микола Гоголь розпочав свою літературну діяльність. Ще хлопчиком майбутній письменник завів особливий зошит, в якому почав записувати усе цікаве: звичаї, традиції, навіть окремі слова. А назва цього зошита була "Книга всякой всячины, или Подручная энциклопедия. Составил Н.Г."

Ще в юні роки Гоголь відвідує ярмарки, базари, весілля, захоплюється українськими піснями, збирає та записує прислів"я, приказки та ін.

Перша поема Гоголя мала назву "Ганц Кюхельгартен", надрукована під псевдонімом В.Алов. Та визнання вона не отримала, і Гоголь її спалив прямо у номері готеля в Петербурзі. Але вже через 2 роки весь читаючий російський світ дивувався, сміявся і особливо не замислювався над тим, що Пасічник Рудий Панько, від імені якого були надруковані "Вечори на хуторі поблизу Диканьки", і є той самий незадачливий В.Алов. Так Алов перетворився на всесвітньо відомого Миколу Гоголя. І світ побачив ще і "Ревізора", "Тараса Бульбу", і невмирущу поему "Мертві душі" тощо.

В неповторному єдинстві комічного і трагічного був виражений гуманістичний пафос Гоголя. Відкривши світу “всю Русь” перш за все її смішні і трагічні, драматичні сторони, - Гоголь створив книги, що є оригінальним відкриттям в художній літературі.

За мотивами творів М.В.Гоголя створені відомі оперні спектаклі: "Сорочинський ярмарок" М.П. Мусорського, "Черевички" П.І.Чайковського, "Майская ночь" Н.А. Римського-Корсакова, "Нос" Д.Д.Шостаковича.

За власним визнанням письменника головною думкою всього його життя та творчості було "Як чорта виставити дурнем".

Книгам Миколи Васильовича Гоголя суджене вічне життя!

 

РЕКОМЕНДУЄМО ТАКОЖ:

http://nikolay.gogol.ru/muzey_gogolya  - on-line музей М.В. Гоголя. Гоголь в літературі, кіно, театрі і образотворчому мистецтві.

http://www.nikolaygogol.org.ru - скорочені і повні тексти усіх творів М.В.Гоголя.

http://az.lib.ru/g/gogolx_n_w -  произведения Н.В.Гоголя, ссылки на полные тексты  (электронные варианты); комментарии об авторе, его творчестве; «Вий» в переводе на английский язык.