УКРАЇНА: КРОКИ ДО НЕЗАЛЕЖНОСТІ

24 серпня 2021 року Україна відзначатиме 30-річчя Незалежності. Саме цього дня у 1991 році було ухвалено Акт проголошення незалежності України. Встановлення державної суверенності України відіграло вирішальну роль у розпаді СРСР та остаточному руйнуванні комуністичної тоталітарної системи. Це стало початком відліку нового етапу розвитку демократичної сучасної Української держави.

ІНФОРМАЦІЙНІ МАТЕРІАЛИ ДО ДНЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ на сайті Українського інституту національної пам’яті.

24 серпня 1991-го фактично відбулося відновлення державної незалежності України, яке увінчало тривалий шлях українського народу до самостійності і стало логічним завершенням українського державотворення. Незалежна Україна постала на фундаменті тисячолітніх державотворчих традицій України.

І, відзначаючи 30-ту річницю ухвалення Акта проголошення незалежності України, ми вшановуємо всі попередні етапи – Київську Русь, Галицько-Волинське князівство, Велике Князівство Литовське, козацьку державу, українську державність початку ХХ століття. Від них сучасна Україна увібрала у себе традиції державництва.

Ми пам’ятаємо, що першу в ХХ столітті незалежність Україна проголосила 22 січня 1918 року. Херсонщина, як складова частина України, брала активну участь у вікопомних подіях національно–визвольних змагань 1917 – 1921 років.

Пропонуємо переглянути документи тих часів, виявлені у фондах Державного архіву Херсонської області:

ШЛЯХАМИ ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ УКРАЇНИ – документальна онлайн-виставка на сайті архіву.

Представлені на виставці документи із фондів Державного архіву області відображають події Української революції 1917–1921 років та українського державотворення на Херсонщині, підтримку Української Народної Республіки та її розпорядчих органів.

Про ПЕРШІ ВИЗВОЛЬНІ ЗМАГАННЯ У ХЕРСОНІ в 1917-1920 роках можна довідатись також із статті в Вікіпедії. Ця тема розкрита також у статті завідувача відділу держархіву області Олександра Шинкаренка “Події Української революції на Херсонщині в документах Державного архіву Херсонської області”.

Значний внесок у становлення української громади Херсона наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст. справила Дніпрова Чайка (Людмила Олексіївна Василевська-Березіна) (1861-1927) – поетка, прозаїк, драматург, перекладач, фольклористка, педагог і громадська діячка.

З Українською революцією 1917–1921 років тісно пов’язані імена херсонця Володимира Івановича Кедровського (1890–1970) – українського державного, політичного і військового діяча, публіциста; Миколи Федоровича Чернявського (1868-1938) – українського поета, педагога, громадського діяча, першого очільника суспільно-політичного товариства “Українська хата”.

( Микола Чернявський : літературознавчі розвідки, бібліографічні нариси. – Херсон, 1998. – (Серія “Літературно-краєзнавчі студії”). – Електронна версія видання. )

Автограф Миколи Чернявського на листі Херсонського товариства «Просвіта». 1922р.

На Херсонщині народився визначний український драматург, представник Розстріляного Відродження Микола Гурович Куліш (1892–1937).

( Микола Куліш : літературознавчі розвідки, бібліографічні нариси. – Херсон, 2002. – (Серія “Літературно-краєзнавчі студії”). – Електронна версія видання. )

З автобіографії Миколи Куліша. 1921р.

Провісником проголошення незалежності 30 років тому був Народний Рух України за перебудову, що починаючи від свого заснування у 1989 році завойовував дедалі більшу прихильність мешканців практично всіх областей. Ідеологічні та суспільно-політичні зміни, що відбулися в Україні на межі 80-90-х років ХХ ст., були якісно новим явищем як в українській історії так і в усьому радянському суспільстві, та призвели, у кінцевому результаті, до становлення незалежної держави України.

Листівка Народного Руху України до референдуму на підтвердження Акту проголошення незалежності України. 1991р.

У жовтні 2001 року Херсонська область отримала власні символи – герб та прапор – як невід’ємна складова Незалежної України.

Рішення Херсонської обласної ради про герб та прапор області. 25 жовтня 2001 року.

Сьогодні незалежність України – запорука вільного розвитку держав і народів Європи і головна перешкода для російського імперіалізму, що прагне до поглинання України, її матеріальних та людських ресурсів.

Військовий парад до Дня Незалежності України, м. Київ, 2018 рік.
Алея героїв Незалежної України, м. Херсон

30 років незалежності продемонстрували світу, що Україна відбулася як суверенна держава, здатна утверджувати демократичні цінності та відстоювати свободу, захищати власний суверенітет і територіальну цілісність.

День Незалежності України. Площа Свободи, м. Херсон, 2019 рік.

За матеріалами Українського інституту національної пам’яті https://uinp.gov.ua/, Державного архіву Херсонської області https://kherson.archives.gov.ua/ , Вікіпедії та власними інформаційно-бібліографічними ресурсами бібліотеки імені Дніпрової Чайки. Використані фото з відкритих інтернет-джерел.