№62 День Святого Миколая

День Святого Миколая

 

Обід зустрів Ніколаса так само, як і завжди – крижаним мовчанням у всьому будинку. Юнак потягнувся і вимкнув будильник, що безупинно дзвенів. Крізь нещільно зашторені вікна пробивалося неприємне, тьмяне грудневе світло.

– День Святого Миколая, значить, так? – пробурмотів Ніколас, потираючи очі.

Окуляри додали ясності його похмурому помешканню у квартирі, розташованій на одному з поверхів сірого панельного будинку, збудованого в не менш сірому містечку пострадянського простору. Прогулянка по свіжому повітрю здалася Ніколасу відмінною ідеєю. А навіть якщо і не відмінною, то гідною уваги –  вже точно.

– Гілка? – юнак здивовано нахилився над таким незвичайним у цьому будинку предметом.

Гілка лежала на порозі кімнати, прямісінько в дверному отворі – тому Ніколас і помітив цю деревинку. Тонка блакитна стрічечка, прив’язана до кінця, привернула його увагу. Хлопчисько торкнувся шовковистої тканини і несподівано згадав вигадки друзів перед святом Святого Миколая. Казали: погано будеш поводитись – різочки принесе.

«Дурниці, – пирхнув майже чотирнадцятирічний Ніколас, відганяючи від себе дурні думки. – Ніякого Миколая не може бути. Невже хтось серйозно хоче, щоб я повірив у те, що якийсь там дід буде подарунки носити за хорошу поведінку і гілляки – за погану?»

Скільки пам’ятав себе Ніколас, він завжди добре поводився, у всьому слухався батька, який днями пропадав на роботі, а ввечері приходив і після вечері давав синові завдання на наступний день. Що приготувати, що зробити по дому. Знову і знову терпляче нагадував про сміття, яке чомусь накопичувлося так швидко, що Ніколас і помічати не встигав.

Але, незважаючи на хорошу поведінку і виконання всіх батьківських вимог і примх, Ніколас жодного разу не отримав подарунок ні на Новий рік, ні на день Святого Миколая. А з цього випливав простий висновок: ні Діда Мороза, ні якогось там Миколая не існує. Єдине свято в грудні, на яке Ніколас отримував подарунок –  це його власний день народження, який буде завтра. Батько одного разу в пориві відвертості розповів, що назвали Ніколаса так саме через те, що народився він майже у день Святого Миколая. А потім додав своє доволі презирливе «нісенітниця якась» і поставив тарілку з-під макаронів у раковину. «Помиєш», – долинуло за мить з-за дверей кабінету …

По дорозі в парк Ніколас жбурнув гілочку в урну. На секунду промайнула блакитною змією прив’язана до кінчика стрічка. Юнак почав було думати, звідки могла взятися гілка в квартирі, але потім відмахнувся від настирливих думок і пішов до лавки, міряючи поодиноких перехожих важким, похмурим поглядом. Батьки друзів часто помічали, що у Ніколаса погляд старого. Але сам хлопчина, дивлячись на себе у дзеркало, не міг зрозуміти, про що вони говорять.

– Ніколас, – пролунав тихий голос позаду.

Юнак сіпнувся і підвівся з лавки. Обернувшись, він зустрівся поглядом з незнайомим чоловіком. Одягнений той був майже як всі. Сірий костюм, чорні туфлі, непомітна краватка охоплена простим затискачем. Ось тільки на голові була дивна шапка. Ніколасу вона здалася знайомою, незважаючи на те, що зазвичай люди таке не носять.

– Ви хто? – відгукнувся юнак, поборовши здивування, викликане не стільки раптовою появою незнайомця, скільки тим, як пролунало його ім’я.

– Дуже давно я не дарував дітям різочок. А вже коли хто в останній раз викидав те, що я залишив, і згадати не можу, – тихий голос незнайомця м’яко звучав над тьмяною травою. Можливо, його могла почути навіть озерна вода, що мовчазно стоїть позаду Ніколаса. З дерева шумно зірвався ворон, чорною плямою майнув у далечінь. Ніколас похмуро поправив окуляри і мовчав.

– Це я залишив тобі ту різку, яку ти наполегливо гіллякою називаєш, – посміхнувся незнайомець, відповідаючи на непоставлене запитання хлопця.

– Ви Святим Миколаєм прикидаєтесь? Одягнені не по ролі, – зауважив Ніколас.

– Кожен сам визначає свою власну роль, Ніколас, і одягається по тій ролі, яку виконує в цьому житті. Солдат – у камуфляж, офісний працівник – у костюм, священик – у рясу, – розумні темно-карі очі дивилися на Ніколаса уважно, з пустотливою іскоркою.

– Звідки Ви знаєте моє ім’я? Ми з Вами раніше не зустрічалися … – юнак злегка позадкував, коли незнайомець зробив крок йому назустріч.

– Ми не зустрічалися, але ти знаєш про мене, чи не так? А я знаю все про тебе. – Манера цієї людини відповідати розпливчастими фразами починала дратувати Ніколаса.

– І що Ви ще про мене знаєте?

– Ти – сирота, – тихо відповів незнайомець, але Ніколас його добре розчув. – Хоч ти цього і не знаєш. Але ти багато чого ще не знаєш.

Юнак деякий час мовчки стояв, уважно дивлячись на чоловіка в костюмі і в дивній шапці. Раптом Ніколас згадав, де він бачив такий головний убір. Перед очима встала ікона з далекого дитинства. Митра. Слово, яке Ніколас ніколи не використовував, але час від часу десь зустрічав і тому знав. Незнайомець продовжив:

– Ти ніколи не замислювався, чому у тебе прізвище не таке, як у батька?

Щось тихо ляснуло у воді. Вітер легенько сколихнув голі гілки дерев.

– А чи пам’ятаєш ти, як померла твоя мати? А твій справжній батько?

– Навіщо Ви мені це говорите? – видавив Ніколас.

Серце юнака стиснулося в тугий клубок – слова незнайомця били точно, змушуючи знову поставити собі ті питання, які ніколи не хотілося згадувати.

– Ти втратив віру в чудо. Ти живеш як обиватель, не піднімаючи погляду від буденних справ і турбот. І навіть не дивишся вперед, у майбутнє. Ти смієшся над друзями, які чекають появи Діда Мороза.. І  ти не розумієш людей, які звертаються до релігії. Тобі не здається, що десь ти повернув не туди?

Ніколас проковтнув, потім визволив повітря – вийшов шумний видох. Подивився в очі незнайомця, які зараз не випромінювали насмішку – вони були сповнені співчуття.

– Ви говорите, що я втратив віру … Але… Якщо у мене її ніколи й не було?

– Коли ти побачив різку на порозі – про що ти спочатку подумав? – від незнайомця не сховалася зміна емоцій на обличчі Ніколаса, і він задоволено кивнув. – Кожен має віру. І те, що хтось її втрачає, не означає, що віри не було. Твоє життя так складалося, що у дива не було можливості прийти. Але чи не здається тобі, що настав час це змінити? Зазвичай я допомагаю дітям в більш дрібних питаннях. У справи доленосні мого прямого втручання, як правило, не може бути. Але з тобою особливий випадок. Ти надто довго живеш в темряві, а час дитячих забав давно залишився позаду. Те, що я залишив у твоєму домі, не є звичайним попередженням, яким воно є для інших дітей. Різка є перевіркою. Я хотів знати, чи можеш ти повірити в чудо хоч на секунду. Результатом я задоволений.

Ніколас похитав головою. Чітко билася думка: «Він псих». Але сказати Ніколасу було нічого.

– Я пропоную допомогу, яка кардинально змінить твоє життя. Занадто довго мороку дозволялося бути в твоєму житті. Ти молодий, а вже зневірився. Ти молодий, а вже поневолений власним опікуном – братом твоєї рідної матері. Ти не впораєшся сам, і мені потрібно допомогти тобі, хоча це не входить в мої обов’язки. Чи хочеш ти взяти мою допомогу і повністю змінитися, чи ти волієш жити і далі так, як живеш?

– Я Вам не вірю, – голос Ніколаса був немов вирізаний з дерева.

Горло стискали лещата чогось, схожого на переляк і сум. Парк навколо завмер, навіть очерет за спиною перестав шелестіти. У повітрі пахло холодом і листям. Очі чоловіка, який назвався Святим Миколаєм, свердлили хлопчика, з легень якого виривалися важкі хмаринки пари.

– Дитина без віри – немов навіки забута в темряві квітка. Вона самотня, байдужа до всього і, найжахливіше, вже розчарована у всьому, що її оточує і у тому, чого вона ще не бачила. Невже ти хочеш саме цього?

– Я не знаю, – одними губами прошепотів Ніколас.

В його грудях бився біль. Слова чоловіка в костюмі, слова людини, яка пропонує допомогу, не просто лякали юнака – вони викликали в ньому почуття сюрреалізму того, що відбувається. Ніколас сумнівався в усьому – в парку, який його оточував, у тому, що бачить перед собою, в тому, що чує. Навіть вітер, що обдуває відкрите обличчя, брався під сумнів. Холодні бритви повітря чіплялися за очі, і від цього вони сльозилися. Ніколас зняв окуляри і протер рукавом куртки.

– Підійди до мене і подай руку. Обіцяю, все буде добре, – ласкаво сказав Святий Миколай, простягаючи Ніколасу долоню.

Хлопчисько зробив пару кроків уперед. Уперся поглядом в суху, жилаву долоню. Потім юнак перевів погляд на митру – головний убір священнослужителів. Тільки зараз Ніколас зауважив легке світіння, що виходить від Святого Миколая. І найсильніше світилася митра.

– Не варто боятися. Я подарую тобі те, що ти заслужив …

Ніколас відчув прохолоду руки Миколая. Але разом з цим йшло якесь дивне тепло. Легке, ледве відчутне, воно стрімко розливалося по всьому тілу.

«Що відбувається?» – хотів запитати юнак, але раптом зрозумів, що поруч нікого. Майже нікого. Неподалік від Ніколаса була жінка. Вона повільно йшла до нього. Обличчя її було дуже знайомим. Ніколас бачив його багато разів багато років тому. А ще тоді він завжди бачив машину, що неслася назустріч. «Синку, тебе не заколисало?» – чув він турботливе питання за секунду до того, як світ розлетівся вщент. Він завжди проганяв це видіння, бо ставало боляче.

– Мама? – Ніколас вражено дивився в напівзабуте рідне обличчя жінки, яка стояла прямо перед ним.

– Я ж казала тобі не стрибати по калюжах. Знову взуття забруднив!

Ніколас опустив погляд і подивився на свої кросівки, які дійсно забруднилися, поки він ішов у парк. А потім підняв голову.

– Мама … – простогнав Ніколас. – Прости мене, мамо! Прости, що забув тебе …

Жінка здивовано подивилася і обняла сина, який кинувся до неї в сльозах.

– Про що ти говориш? – тихо запитала вона, притискаючи голову дитини до грудей. – Ну, тихіше, тихіше, чого ж розплакався?

– Я скучив … – прошепотів Ніколас. – Так нудьгував …

– І я скучила, Нік, – прошепотіла жінка, цілуючи сина в маківку. – Підемо вже, треба ще татові подарунок купити. Адже ось пощастило мені – два дня народження в одному місяці, ще й на Святого Миколая! ..

  
Перейти в кімнату для голосування

Повернутися до списку творів