Херсон 2025 року
Накази меру від громадян майбутнього. Мрії і проекти

Шановний пане мер!

Напередодні 225-ої річниці заснування м.Херсона Вас вітають члени краєзнавчого гуртка “Таврія”. Ми бажаємо Вам як керівнику нашого міста успіхів та наснаги у вашій нелегкій, відповідальній праці на користь мешканців нашого міста.

На заняттях нашого гуртка ми знайомилися з славними сторінками героїчної історії нашого міста і внеском в його розвиток та розбудову таких видатних осіб як Ф.Ф.Ушаков, Г.Потьомкін, адмірал Сенявін. Нам боляче дивитись на занепад галузей економіки нашого краю, занедбані сквери, пошкоджені пам’ятки архітектури, розбиті автомобільні магістралі. Ми хотіли б бачити наше місто квітучим, чистим, повним життя та енергії, а його мешканців – щасливими та здоровими.

Знаючи Вас як мудрого керівника і енергійну, цілеспрямовану людину, ми сподіваємося, що за період вашого перебування на посту мера наше місто перетвориться на перлину півдня України, стане однією з найкращих рекреаційних зон центрально-східної Європи, а Ваше ім’я будуть згадувати вдячні нащадки.

Шлях до процвітання та добробуту лежить через духовне відродження нації, відновлення святинь, розбудову храмів, введення в практику роботи освітніх закладів християнської етики.

Нашому поколінню випала місія спокутувати провини предків перед скривдженою історією, а це означає повернути незаслужено забуті імена вулицями та площам.

Члени краєзнавчого гуртка “Таврія” загальноосвітньої школи 1-2 ступенів № 14,

м. Херсон

16.04.2003 р.

Уважаемый Владимир Сальдо!

Мы, представители Центра детей и юношества Комсомольского района, хотим внести свои предложения в план подготовки города к празднованию 225-летия. А именно:

1. На улицах города должно быть больше деревьев, кустарников и цветов.

2. Все парки должны приобрести ухоженный вид.

3. Предприятия города должны работать.

4. Образование молодежи должно идти в ногу с техническим прогрессом.

5. Образование в школах и ВУЗах должно вестись согласно современным педагогическим разработкам.

6. Необходимо усовершенствовать морской и речной порты.

7. Развивать туризм.

8. Организовать всестороннее развитие молодежи: отдых, спортивные секции, культурные мероприятия.

9. Реставрировать старую часть города.

10. Обеспечить взрослых рабочими местами.

11. Привести улицы города в порядок и осветить их.

12. Организовать приют для беспризорных детей с полным обеспечением.

Проект “Рідне місто моє”

Неповна загальноосвітня школа № 14

Керівники: Коваленко І.В., Ричак І.М.

Кожен край нашої земної кулі має свою особливість, яку допитлива інтелектуальна людина завжди прагне не лише побачити на власні очі, а й пригорнутися до неї серцем, душею, зблизитися з народом, з його історією. Безмежним є як особливості світу, так і різнобарвність кожного його куточка.

Херсонщина, зокрема, про яку складено багато легенд, поем, віршів, написано безліч книг, таки і є таким краєм.

“У лукоморья дуб зеленый,
Златая цепь на дубе том:
И днем и ночью кот ученый
Все ходит по цепи кругом”.

І “Лукоморье”, і Дніпро – це Україна, а заклятий ворог Руслана – чаклун, носить ім’я Чорномор. А “брег песчаный и крутой” – це і є наш берег від Перекопу до Кінбурської коси, котрий за наших часів виріс до курортного краю, де розташовані санаторії, будинки відпочинку від Залізного порту до Сивашу.

Саме цей край хотіла освоїти і обладнати імператриця Катерина ІІ. До історії заселення та освоєння нашого краю причетні особи світового значення. Князь ГригорійПотьомкін, Балтазар Скадовський, князь Трубецький, княгиня Загрязька (тітонька Наталії Пушкіної), граф Орлов, граф Мордвинов, поет Державін, генерал Ганнібал, Суворов, Ушаков, Кутузов та багато інших осіб, іменами яких і досі названо вулиці та населені пункти області. А сам Херсон названо на честь давньогрецького міста Херсонес.

Саме Херсону випало стати колискою і першою базою Чорноморського флоту, економічним і політичним Центром краю, що здобув назву Новоросії.

Херсон є невід’ємною частиною унікальної Херсонщини. А її унікальність можна підтвердити такими фактами:

Площа Херсонської області однакова із площею таких держав світу, як Албанія, Вірменія, Беліз, Бельгія, Гаїті, Македонія, Руанда, Соломонові острови.

Херсонщина, єдина з усіх областей України, має вихід до трьох морів: Чорного, Азовського та моря безмежного, яке називається степом. Таких степів, таких просторів на Україні більш немає.

Морське узбережжя Херсонщини простягається на 200 км чудовими піщаними пляжами, де поєднується значна кількість сонячного тепла, солоної морської води, цілющого повітря з ароматом степових трав.

Херсонщина найбагатша за видовим складом біорізноманіття область України. Тут налічується майже 40 % видів живих організмів, що є в Україні.

Флора лікарських рослин Херсонщини налічує понад 320 видів. За рік без шкоди довкіллю заготовляють понад 70 т ромашки лікарської, 12 т споришу, 11 т цмину піскового, 5 т плодів шипшини та ін.

З трьох біосферних заповіднків України два розташовані на Херсонщині: Чорноморський та “Асканія-Нова” імені Ф.С.Фальц-Фейна, які входять до всесвітньої мережі природних резерватів, тісно співпрацюють з ЮНЕСКО.

Біосферний заповідник “Асканія-Нова” вже багато років отримав славу “перлини” степового краю півдня України. Територія цілинного степу – єдина, яка збереглася в Європі і простягається на 11 054 гектарів. Екзотична флора і фауна заповідника представлена 3800 видами, більша частина яких завезена із Південної Америки, Африки, Азії. В природі біосферного заповідника нараховується більше 117 зникаючих видів.

Унікальний витвір природи Херсонщини – коса Арабатська стрілка являється екологічно-чистою зоною. Її омивають з однієї сторони – Азовське море, а з іншої – озеро Сиваш. В літній період його вода прогрівається до 28°С, 90% сезону – сонячні дні. Озеро – море Сиваш одне з 4 унікальніших водойомищ землі, воно славиться своїми цілющими грязями, лікувальними соляними розчинами, термальними джерелами. За словами академіка А.Ферсмана, “Сиваш – рідкісний резервуар, в якому розчинена вся періодична система Менделєєва”.

Херсонщина є областю з найменшою середньорічною кількістю опадів. На більшій частині території області їх випадає від 300 до 400 мм. Це менше ніж у сусідніх Миколаївській, Запорізькій областях та в степовому Криму.

Серед областей України Херсонщина є територією з найменшою розчленованістю рельєфу: відносне перевищення вододілів над тальвегами складає від 0 до 10 м, лише правий берег Дніпра північніше Каховки характеризується перевищенням на 30-40 м. Отже, про лівобережну Херсонщину справді можна сказати, що вона “рівна, як стіл”.

На території області знаходиться більш як 3 тисячі пам’яток археології курганів.

Від Каховської ГЕС до гирла Дніпра простяглися Олешківські піски. Вони займають площу майже 200 тис. га. За даними наукових досліджень, історічних джерел, археологічних знахідок. Учені дійшли висновку, що Олешківські піски були відкладені водами Дніпра, річище якого переміщувалося в західному напрямку.

На масивах Олешківських пісків поширені аккумулятивно еолові форми рельєфу у вигляді горбів, пасом, дюн. Місцева їх назва – кучугури. Висота кучугур досягає 8-15 м в окремих місцях.

На Херсонщині, дякуючи Богові, є чимало таких місць, у яких саме по собі серце здатне зойкнути від радості, сповнитись щастям і виявом вдячності його величності Творцю. Ніде в Європі нема таких плавнів, як у нашому краї – у Пониззі Дніпра. Ніде нема такого скупчення барвистих несхожих один на одного берегів, таких чарівних заплавів і проток, спілкування з якими, незалежно від конкретних причин, що привели Вас на природу, уже є визначною особистою подією. Уже здатне закарбуватися у пам’яті не лише яскравим рядком, а ніж захоплюючий карнавал, резонансне свято чи якесь дійство для тисяч людей.

Херсонщина – це місце, де у трагічні часи для запорізьких козаків розташовувалися три січі. Саме тут засяяла зірка полководця Івана Сірка, чим ось Дніпром ходив до Туреччини на дивовижних човнах легендарний гетьман Сагайдачний, тут пролягли шдяхи і Богдана Хмельницького, і Костя Гордієнка, і Петра Калнишевського і інших видатних діячів нашої України.

Нині навіть важко повірити, що саме неозорі рівнини Північного Причорномор’я були головним полігоном для багатьох народів, що заселяють нині значні території Європи і Азії. Вони тут утверджувались і залишали для нащадків численні свідчення свого становлення, життєвого устрою і участі у жорстоких битвах, що точилися майже безперервно за перерозподіл земель і сфер впливу.

А сам же сучасний Херсон – великий, транспортний, промисловий і духовний центр на півдні України, що робить внесок у загальний доробок України. Коли дивитись на Херсон з теплохода, то він нагадує лебедя. Розпластав на узвишші крила – сучасні житлові масиви, попід якими низкою вздовж Дніпра вилаштувалися промислові підприємства. А пам’ятки архітектури стоять німими свідками історії. І тому на думку спадають слова: “Tempora mutantuc en nos mutamur in illis”, що означає – часи змінюються і ми змінюємось з ними. Тільки історія залишається вічною.

Останнім часом у світі дедалі більшого значення набуває так званий зелений, або екологічний туризм. Тобто такий, що задовольняє гостру потребу людини у прямому спілкуванні з природою, у захоплені її красою і щедротами, у повернені до простого побуту, який дарував здоров’я і міць дідам-прадідам.

Саме для такого туризму Херсонщина пристосована як найкраще. Бо за своїми природними і кліматичними умовами південь України належить до кращих територій світу. Херсонщина надзвичайно щедра овочами і фруктами, баштаном і виноградом. Місцеві велетні кавуни за своїми смаковими і лікувальними якостями відомі мало не на весь світ.

Щедре південне сонце наливає солодким соком сотні різноманітних ягід. Відвідати Херсонщину за певної пори, ви можете потрапити у легенду. У живу легенду музики і краси, спорту і розваг, якого є щорічний міжнародний фестиваль “Таврійські ігри”. Поєднавши різні види та жанри сценічного мистецтва, спорту, дозвілля, являють собою барвисте, іскрометне свято з карнавалами та феєрверками на якому присутні зірки естради різних країн, відомі українські політики, керівники, красуні, що беруть участь у конкурсі на звання “Королева України”. “Таврійські ігри” щороку стають провідною акцією у засобах сучасної української культури. І не тільки. На їх базі створено Всеукраїнський благодійний фонд сприяння розвитку культури, який уже впродовж кількох років проводять у м.Скадовську дитячий фестиваль “Чорноморські ігри”.

А ралі “Чумацький шлях” – одна з перлин автомобільного спорту України, а також одна з найдинамічніших подій на Херсонщині.

Ось такий казковий наш край, де весь пашить простором, степом, морем та свіжим повітрям, а історія його круто настояна не лише на легендах, казках, а й на історичній правді про героїчне минуле і сьогодення народів, що населяє ці місця.

І чекає наш Чорноморський край до себе в гості з усіх кінців світу людей з відкритою душею, добрих, що прагнуть нових обріїв та відкриттів для себе, нових знайомств та уявлень.

Херсонщина хай довше квітне
На вигрітій оцій землі,
Хай ваблять хмароньки блакитні
І щонайкращі врожаї!

Впевнені, що помітний ріст у духовній сфері (відкриття церквей, недільних шкіл, відновлення монастирів), без сумніву, призведе до підвіщення добробуту Таврії.

Херсон в  2025. Взгляд в будущее

Херсон – город памятников и тружеников – уже более 250 лет украшает степи Таврии. Катит свои воды могучий Днепр, а на правом и левом  берегу раскинулся наш город. На Левобережье расположился новый район – Цюрупинск: большие площади, зеленые сады, новые дома и школы. В Херсоне работает много промышленных предприятий: судостроительный и судоремонтный заводы строят корабли не только для Украины, но и другим странам, ткань хлопчатобумажного комбината пользуется спросом дома и за рубежом, продукция комбайнового завода им. Петровского собирает богатый урожай на полях. В очереди на погрузку и разгрузку на рейдах морского и речного портов стоят грузовые корабли со всего мира. По улицам города проезжают автобусы с отечественными и зарубежными экскурсиями. Туристов готовы принять плавни и степи солнечной Таврии.

Город стал богат, появились финансы для благоустройства города. Реставрируются памятники, музеи, улицы. Самая широкая зеленая улица города – проспект Ушакова. Начинается она от железнодорожного вокзала и заканчивается у широкой набережной, которая тянется вдоль всего города. Отреставрирован краеведческий музей, обновили здание драматического театра, рядом высится на постаменте памятник Потемкину – основателю Херсона. Но главное – это люди: веселые, доброжелательные, уверенные в завтрашнем дне.

Город живет насыщенной культурной жизнью: международные фестивали фольклорной и рок музыки собирают поклонников со всего мира, на детский фестиваль в Скадовске ежегодно приезжают юные таланты Украины. Талантливые спортсмены Херсонщины завоевывают славу Украине во всех видах спорта: футболе, гимнастике, волейболе, баскетболе, гандболе, легкой атлетике, плаванье и гребли. За большие достижения в развитии спорта и воспитании талантливых спортсменов городу Херсону предложено быть столицей Олимпийских игр 2028.

Школа № 49.

Я захоплююсь читанням книжок, особливо цікавлюся історією рідного краю. Одного разу, пізно, увечері я задрімав прямо над книжкою, сидячі у кріслі. Приснився мені дивний сон.

Перед моїми очима постало велике місто з багатоповерховими будинками, неоновими вогнями та павутинням автомагістралей, по яким рухався екологічно чистий транспорт.

Лише по деяким ознакам я впізнав знайомі обриси рідного міста Херсона. Але щось тут було не так. Бо моє рідно місто розташоване лише на правому березі, а це розкинулось по обидва боки Дніпра. Мою увагу привернули житлові масиви з багатоповерховими будинками на лівому березі, який з’єднувався з правим за допомогою різних комунікацій: підземних тонелів, повітряних канатних доріг та підвісних мостів. Там же розмістився величезний спорткомплекс на 200 тис. чоловік з розгалуженою інфраструктурою: готельний бізнес, сфера послуг, автовелотреки, басейни, аквапарк. Тут проводяться олімпіади та змагання світового рівня. На правому березі я побачив справжній Діснейленд, парк розваг, якому б позаздрили найобізнаніші у розвагах коліфорнійці.

Дахи усіх будинків були вкриті сонячними батареями, які перетворювали енергію сонячного випромінювання на електричну.

Велетенський насос перекачував брудне повітря через фільтри і повертав його очищеним та збагаченим киснем.

Мене приємно вразила відсутність смітників, бо у місті ефективно функціонував завод по утилізації відходів.

На околиці міста розташувався аеропорт. Сучасні надзвукові лайнери літали з Херсону до Нью-Йорка, Лондона, ТҐокіо, Буенос-Айреса та інших мегаполісів світу.

Узбережжя Дніпра прикрашають численні яхт-клуби. В різні боки від Херсона розходяться швидкісні залізні дорожні електрофіковані магістралі, які зв’язують його з усіма найбільшими містами України.

Незміними у архітектурі міста залишилися лише позолочені хрести та куполи на церквах, але кількість їх помітно збільшилась.

Школа № 14.