Екологія Херсонщини

<<повернутись       далі >>

Природні коридори екологічної мережі.

Через територію області проходять три природні коридори екологічної мережі. Два з них широтні — Південноукраїнський і Прибережний, третій природний коридор меридіональний - Дніпровський.

Півдешюукрашський природний коридор розташовується в зоні степів. Складовими екологічної мережі є лісосмуги, пасовища, сіножаті. У сухостеповому ландшафтному регіоні важливе місце як регіональні екокоридори повинні займати характерні зниження херсонських степів — поди. Хоча вони і не утворюють безперервного ланцюга, але для орнітофауни, як і для інших організмів, є реальним коридором. Час показав, що рільниче використання подів є непродуктивним, особливо це стосується таких великих подів, як Великий Агайманський, Домузла, Сиваський, Зелений, Чорна Долина та багатьох менших за розмірами подів. Відтворення їх природного стану дало б великий поштовх як справі охорони довкілля, так і поверненню людини в цій місцевості до життя в гармонії з природою.

Прибережно-морський природний коридор розташовується в прибережній морській смузі Азовського і Чорного морів. Складовими екологічної мережі є внутрішні морські води, морські коси, мілини, пляжі, острови. Сюди входять власне берегові смуги та природні території приморських акумулятивних смут. На низьких берегах Херсонщини узбережний комплекс постає у вигляді прибійної смуга пляжу, яка виконує функцію зв'язку між суходолом і солоноводним морем. Цей коридор є вузькою стрічкою контакту суходільних, водних акваторіальних і підводних шельфових ландшафтів. Він є міжрегіональним екокоридором узбережжя Чорного і Азовського морів на протязі сотень кілометрів. Значну роль виконують менші за протяжністю екокоридори морських черепашково-детритових і піщаних кіс, островів, пересипів з напівпустельною, галофільною рослинністю в межах прибережного морського мілководдя. Ці утворення відділяють від моря лимани та озера або акумулюють прибережні відклади, виконують бар'єрну функцію, розмежовуючи ці об'єкти, що відрізняються за своїми еколого-ценотичними характеристиками. З них до Херсонської області мають відношення такі: Арабатська Стрілка, коса Бирючий Острів, Тендрівська коса, острів Джарилгач з косою Левкіна.

Дніпровський природний коридор розташовується в долині р. Дніпра. Складовими екологічної мережі є заплавні луки, чагарники, сіножаті, схилові землі з незначним рослинним покривом, ліси, водні об'єкти. Визначним місцевим екокоридором у пониззі Дніпра є майже безперервний ланцюг з лісонасаджень, природних дубово- березово-вільхових гайків на піщаних аренах, саг та берегів солоних буркутських та кінбурнських озер. Ця природна смуга в межах області простягається майже на 150 км. Певне значення в межах області має екокоридор невеличкої річки Каланчак.

<<повернутись       далі >>