home

Екологія Херсонщини

ВСТУП

В останні десятиріччя під дією антропогенного фактора в області різко погіршився стан навколишнього природного середовища. Гостро постали такі екологічні проблеми: погіршення якості питної води; забруднення підземних вод; забруднення водойм стічними, нерідко зовсім неочищеними водами, погіршення екологічного стану річок; деградація земель під дією водної та вітрової ерозії, осолонцювання, вторинного засолення, підтоплення; забруднення землі побутовими та токсичними відходами, отрутохімікатами; зниження вмісту гумусу в ґрунтах, внаслідок чого зменшилась продуктивність сільськогосподарських угідь; розораність земель в області, яка перевищила всі припустимі межі; руйнування берегів річки Дніпра, Каховського водосховища, Азовського та Чорного морів; скорочення площі лісів та лісових смуг; забруднення атмосферного повітря в Херсоні канцерогенним для людини вуглеводнем бенз(а)піреном, який утворюється внаслідок викидів автотранспорту; наявність в Каланчацькому районі звалища з великою кількістю невизначених отрутохімікатів; збільшення кількості несанкціонованих сміттєзвалищ; загальне засмічення населених пунктів; недостатня площа об'єктів природно-заповідного фонду, внаслідок чого багато рідкісних видів флори, мікобіоти і фауни не охороняються; підвищення антропогенного тиску на ці об'єкти, особливо на біосферні заповідники; деградація біорізноманіття - стають рідкісними або навіть зникають види рослин, грибів, тварин; інтенсивне біологічне забруднення флори, в рослинні ценози проникають види- чужинці, серед яких є небезпечні карантинні види, та ін.

Антропогенне навантаження на навколишнє природне середовище досягло рівня, загрозливого для здоров'я людини і існування безпечного довкілля. Екологічний стан області можна охарактеризувати як напружений. В галузях охорони довкілля і здоров'я не забезпечується стійкий з екологічного погляду розвиток; органами державної і місцевої влади, як і окремими громадянами, з різних причин не виконуються в повному обсязі природоохоронні закони; спостерігається слабка екологічна освіта і екологічне виховання, недостатня екологічна обізнаність населення. В Херсонській області, порівняно з іншими областями України, зареєстровано дуже мало громадських екологічних організацій, причому деякі з них існують лише на папері. Громадськість в цілому пасивна в розв'язанні вказаних екологічних проблем. Не останньою причиною цього є слабка екологічна інформованість населення, дефіцит конкретної екологічної інформації, хоча за останні роки щодо території Херсонської і сусідніх областей накопичена значна її кількість.

Автори даної праці поставили перед собою завдання довести в доступному вигляді накопичену екологічну інформацію до широких верств населення з метою сприяння залученню більшої кількості людей до розв'язання вказаних екологічних проблем, ґрунтовно розібратись в проблемах та зробити виважені оцінки, хоча це є дуже важким завданням, тому що реальна ситуація із станом навколишнього природного середовища складна і не може трактуватись однозначно.

Праця написана як навчальний посібник, оскільки такого типу літературні джерела для проведення реальної і дієвої екологічної освіти і екологічного виховання мешканців Херсонської області практично відсутні.

В посібнику використані матеріали екологічного моніторингу Державного управління екології і природних ресурсів в Херсонській області, результати досліджень Херсонського обласного державного проектно-технологічного центру охорони родючості ґрунтів і якості продукції, дані наукових та статиститчних звітів різних організацій щодо екологічного стану області, доступні літературні джерела.

<...>

Адреса для контакту з авторами : 73000, Херсон, педагогічний університет, кафедра екології та географії (проф. Чорний С.Г.),
Е - mail : сhorny@kspu.kherson.ua ; кафедра ботаніки (проф. Бойко М.Ф.). Е- mail : bоmifed@kspu.kherson.uа.

 далі >>