Давньоруське Олешшя і козацькі Олешки

ХЕРСОН - ВЕЛИКИЙ ПОТЬОМКІНСЬКИЙ ОСТРІВ - ЦЮРУПИНСЬК

ВЕЛИКИЙ ПОТЬОМКІНСЬКИЙ ОСТРІВ. Знаходився на славнозвісному торговому шляху «з варяг у греки». Тут неодноразово зупинялися давньоруські судна. Згідно з переказами на острові, ймовірно, бували київські князі Олег Віщий, Ігор, св. Ольга, Святослав, св. Володимир. В ХІІІІ ст. на березі Пудової протоки існувало слов'янське місто-порт Олешшя, що було «морськими воротами» Київської Русі. У травні 1223 р. поблизу Олешшя князі Мстислав Удатний та Данило Романович розгромили передовий монгольський загін. Згодом  місто  зруйновано монголами.

 м. ЦЮРУПИНСЬК (до 1928 р. - Олешки). У II половині XVII ст. в урочищі Паланка при впадінні р.Чайки у Кардашинський лиман існувало козацьке укріплення Кардашин, захоплене татарами у 1699р.

У 1711-1728 рр. в урочищі Олешки на р.Конці знаходилася Олешківська Січ.

У 1784р. засноване поселення Олешки, яке у 1790р. увійшло до складу Кінбурнської паланки Чорноморського козацького війська, а з 1802 р. отримало статус міста і стало центром Дніпровського повіту Таврійської губернії. У місті можна оглянути пам'ятний знак на місці Олешківської Січі, земляні укріплення часів російсько-турецької війни 1787-1791рр. - місце постою Маріупольського легкокінного полку Катеринославського козацького війська, кладовище «Панкеєва дача» (XIX - поч. XX ст.) з родинним склепом відомих доброчинців Панкеєвих та могилою винахідника трамваю полковника Ф.А.Піроцького 1898 р., будинок Успенського монастиря поч. XX ст.

Херсонщина туристична. - Херсон, 2002. - С.26.