НАРОДНА ПАМ'ЯТЬ, ЯК І НАРОД, НЕЗНИЩЕННІ

18 квітня, у Міжнародний день пам'яток і визначних місць, в Україні вже втретє на державному рівні відзначатиметься День пам'яток історії та культури (він був встановлений Указом Президента України Л.Д. Кучми від 23 серпня 1999 року).

Пам'ятки є неупередженими свідками економічного, суспільно-політичного і культурного розвитку суспільства. Розповідаючи про героїчні й трагічні сторінки історії народу, його духовну і мистецьку творчість, боротьбу за краще майбутнє, вони слугують невичерпним джерелом формування національної свідомості.

Цього року виповнюється 70 літ одній з трагічних сторінок історії нашого народу - початку штучного голодомору 1932 року в Україні. Не обминув він і Херсонщину. Багато людей загинуло тоді. За спогадами ветерана музейної справи з Іванівського району П.П. Дерези вимальовуються жахливі картини початку 30-х. Він тоді був підлітком, голодував. Голод щодня збирав свій страшний ужинок, померлих не встигали ховати. У селищі Агаймани його жертвами стали більше тисячі людей. Особливо трагічним було становище малих сіл і хуторів.

П.П. Дерезі дивом вдалося вижити. Він став ініціатором відкриття однієї з перших пам'яток на честь вшанування пам'яті жертв штучно створеного голодомору. У селищі міського типу Іванівка 1991 року було встановлено пам'ятний знак. На чільному боці високого моноліту з червоного граніту - меморіальна дошка з написом: “Жертвам сталінських репресій та голодомору в Україні в 1932-1933 рр. Від жителів Іванівського району”.

У березні 1933 року у Нижньосірогозькому районі голодували 73 сім'ї, померли 46 осіб; у Генічеському голодували 164 сім'ї, померли 48 осіб. У фондах Горностаївського районного ЗАГСу збереглися матеріали, що підтверджують факт масової загибелі людей від голоду навесні 1933 року. Це акти про смерть з медичним висновком її причини - голод або недоїдання.

Події того часу відбиті не лише в архівних документах та музейних експонатах. Вони знаходять відображення у нерухомих пам'ятках історії та культури. На увічнення пам'яті про жертви голодомору встановлено меморіальні хрести у селищі міського типу Велика Лепетиха, в селі Посад-Покровське Білозерського району.

Пам'ятником для всіх, хто загинув у нашій області від голодомору у 1932-1933 роках, став пам'ятник жертвам тоталітарного режиму, відкритий у Херсоні на вулиці Молодіжній в липні 1992 року (авторська робота скульптора Є.Бондаренка та архітектора В.Громихіна). Напис на пам'ятнику віддзеркалює почуття сучасників: “Народна пам'ять, як і народ, незнищенні”.

Лідія ГОСТЄВА, завідуюча відділом обласної інспекції з охорони пам'яток та культури;

Ілля ФЕЛЬДМАН, старший науковий співробітник інспекції.

Наддніпрян. правда. – 2002. – 17 квіт.